Sugeruje się, aby na samym początku zarezerwować w kancelarii termin planowanego ślubu nawet rok wcześniej, gdyż w niektórych okresach roku mogą wystąpić problemy z ustaleniem dogodnego dnia i godziny.
Następnie Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii przynajmniej 3 miesiące przed planowanym ślubem.
Na to spotkanie należy przynieść:
- Dowód osobisty.
- Metrykę chrztu nie starszą niż 6 miesięcy (jeżeli chrzest miał miejsce poza naszą parafią).
- Metrykę bierzmowania (jeżeli nie ma o nim adnotacji na metryce chrztu). Sakrament bierzmowania niewątpliwie należy przyjąć, jednakże nie jest on wymagany do ważnego zawarcia małżeństwa sakramentalnego. Z tego tez powodu nie należy odkładać zawarcia sakramentu małżeństwa i żyć w związku partnerskim a tym samym grzesznym. Roztropny duszpasterz przygotuje – jeśli będzie ku temu czas – osobę, która nie przyjęła sakramentu bierzmowania przed ślubem bądź po ślubie.
- Ostatnie Świadectwo ukończenia nauki religii.
- W przypadku osób owdowiałych – metryka zgonu byłego współmałżonka wydana przez USC bądź parafię w której zapisano zgon w księdze zmarłych.
W późniejszym terminie: - Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego (Jeśli już został ukończony, można przynieść świadectwo na pierwsze spotkanie). Przynajmniej na 6 miesięcy przed planowanym ślubem, należy już zgłosić się na kurs przedmałżeński. Pozwoli, to uniknąć niepotrzebnych napięć tuż przed zawarciem małżeństwa, kiedy terminy w ośrodkach są pozajmowane. PRE-Kany odbywają się w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin NAZARET. Dokładniejsze informacje znajdują się na stronie: www.nazaret.pro
- Dokumenty z USC, do zawarcia małżeństwa tzw. konkordatowego (są ważne 6 miesiący).
DODATKOWE INFORMACJE:
FILMOWANIE I FOTOGRAFOWANIE PODCZAS UROCZYSTOŚCI
W naszym kościele obowiązują zasady ustalone przez Komisję Episkopatu Polski ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego:
- W czasie liturgii fotografować lub filmować mogą jedynie osoby do tego upoważnione. Zawodowi fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy – okazjonalnie lub na sposób stały – zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgii, są obowiązani uprzednio ukończyć specjalny kurs zorganizowany przez Diecezjalną Komisję ds. Liturgii oraz otrzymać pisemne upoważnienie miejscowej władzy diecezjalnej.
- Podczas danej czynności może być dopuszczony do jej rejestrowania tylko jeden operator kamery filmowej lub video. Winien on zawsze zajmować w kościele stałe miejsce i ograniczać do minimum ruchy związane z obsługą sprzętu tak, aby wykluczyć rozpraszanie uwagi uczestników. Wciąż ulepszany sprzęt fotograficzny pozwala na fotografowanie z dalszych odległości – także więc fotograf może zająć swoje stanowisko w odpowiedniej odległości.
- Osoby upoważnione do fotografowania lub filmowania podczas czynności liturgicznych winny być odpowiednio i godnie ubrane.
- Fotograf czy operator kamery w żadnym przypadku nie może zajmować miejsca w prezbiterium, a więc w strefie przeznaczonej dla kapłana i osób pełniących posługi przy ołtarzu i ambonie.
- Wykluczone jest ustawianie w prezbiterium dodatkowych źródeł oświetlenia (reflektorów, halogenów itp.) skierowanych w stronę zgromadzenia czy też rażących wzrok osób bezpośrednio biorących udział w czynnościach sakramentalnych.
- Fotograf lub operator winien zgłosić się odpowiednio wcześniej do kapłana, który ma przewodniczyć celebracji, aby z nim uzgodnić wszystkie szczegóły związane z miejscem i sposobem wykonywania swej czynności.
- W celu uniknięcia niepotrzebnych trudności i nieporozumień, narzeczeni powinni w odpowiednim czasie omówić ewentualny udział fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego z duszpasterzem.
- W przypadku braku poszanowania tych zasad i przyjętych ustaleń duszpasterz, który jest w pierwszym rzędzie odpowiedzialny za przygotowanie liturgii, za formację członków zgromadzenia oraz za sacrum liturgicznych celebracji może odmówić fotografom lub operatorom sprzętu audiowizualnego prawa wykonywania w kościele tych czynności.
URZĄDZENIE I WYSTRÓJ KOŚCIOŁA
Wystrój kościoła regulują przepisy liturgiczne, do których bezwzględnie stosować się powinny osoby zajmujące się dekoracją wnętrza Domu Bożego. Przepisy te można znaleźć w następujących dokumentach kościelnych:
- Kodeks Prawa Kanonicznego (ogłoszony przez papieża Jana Pawła II 25 stycznia 1983 r.)
- Nowe Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego (zatwierdzone przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 6 listopada 2003 r.)
- Dekrety Arcybiskupa Częstochowskiego
Oto podstawowe zasady, które należy respektować:
- Świątynie i przedmioty związane z kultem Bożym winny być prawdziwie godne i piękne, stanowiąc jednocześnie znaki i symbole rzeczywistości nadprzyrodzonych.
- W wystroju kościoła należy dążyć raczej do szlachetnej prostoty niż do przepychu.
- W doborze elementów zdobniczych należy dbać o prawdziwość rzeczy, a ponadto zmierzać do tego, by te elementy służyły pouczaniu wiernych i odpowiadały godności miejsca świętego.
- Nie można więc w wystroju kościoła i dekoracji stosować żadnych sztucznych kwiatów i jakichkolwiek imitacji nawet najpiękniej wyglądających, np. sztucznych świec. Kościół dekoruje się tylko i wyłącznie bukietami kwiatów prawdziwych.
- Ołtarz, na którym pod sakramentalnymi znakami uobecnia się Ofiara krzyża, jest ośrodkiem dziękczynienia, które się spełnia przez sprawowanie Eucharystii. Dekoracja kwiatowa ołtarza zawsze winna być umiarkowana. Ołtarz musi być widoczny w całej okazałości, nie można go zasłaniać ani stawiać na jego mensie żadnych kwiatów; mogą być one usytuowane z boku.
- Nie wolno ustawiać w kościele dekoracji, które na co dzień nie są związane z przestrzenią sakralną, np. baloniki czy aluminiowy stojak na nuty z przypiętym bukietem kwiatów, itp.
- W okresie Adwentu należy zdobić ołtarz kwiatami z umiarem odpowiadającym charakterowi tego czasu, bez uprzedzania pełnej świątecznej radości płynącej z Narodzenia Pańskiego.
- Zakazane jest przyozdabianie ołtarza kwiatami w okresie Wielkiego Postu. Wyjątek od tej zasady stanowiąNiedziela Laetare (IV Niedziela Wielkiego Postu), uroczystości i święta.
- Zabrania się ponadto przymocowywania elementów dekoracyjnych do ławek/krzeseł/klęczników za pomocą gwoździ, pinezek, itp., a także ustawiania niezabezpieczonych świec, lejących wosk na posadzkę.
Wykroczenie poza ramy określone niniejszymi zasadami może się spotkać z brakiem akceptacji ze strony duszpasterzy i skutkować koniecznością usunięcia dekoracji.
OPRAWA MUZYCZNA UROCZYSTOŚCI
Rodzaj wykonywanych podczas zawierania małżeństwa śpiewów i utworów instrumentalnych regulują przepisy o muzyce sakralnej.
- Nie wolno podczas liturgii wykonywać świeckich utworów wokalnych i instrumentalnych, tylko dlatego że odznaczają się pięknem i nastrojowym charakterem.
- Nie wolno w liturgii używać instrumentów hałaśliwych i tych, których używa się do wykonywania muzyki rozrywkowej, np. trąbka, akordeon, gitara elektryczna, perkusja.
- Instrumentem czysto liturgicznym są organy piszczałkowe, które tradycyjnie są obecne w Kościele od setek lat.
W sprawie oprawy muzycznej ślubu należy kontaktować się z Organistą.