Szczęść Boże
19 stycznia 2025
Fajnie jak dzieci już coś wiedzą i tak jak dzisiaj miało to miejsce, są w stanie odpowiedzieć na niektóre pytania, mimo, że temat jest nowy. Dziękuję tym, którzy przygotowali/przeczytali z dziećmi o sakramencie małżeństwa.
W tym tygodniu proponuję rozważyć sakrament namaszczenia chorych. Wszystkie punkty dotyczące tego sakramentu. Już w 88 punkcie zaznaczone jest, że to sakrament, w którym modlimy się o zdrowie, jeśli inna jest wola Pana Boga, to o siły dla chorego. Jest to też sakrament, którego udziela się umierającym. Niewiele tylko trzy strony, ale bardzo ważne, gdyż wiele osób dorosłych ma problem ze zrozumieniem tego sakramentu.
Szczęść Boże
12 stycznia 2025
Zapraszam do pochylenia się w najbliższym tygodniu nad Sakramentem Małżeństwa. Jeśli ktoś nie ma sakramentu małżeństwa, to warto temat także poruszyć. Jest to dobry moment, by powiedzieć dziecku, że to decyzja na całe życie i chcielibyście być do tego dobrze przygotowani. Ewentualnie jeśli ktoś jest w powtórnym związku, spróbować wytłumaczyć tę trudną sytuację dziecku i pokazać, że mimo przeszkody, trwacie przy Bogu i budujecie z nim na tyle na ile jest to możliwe relację wiary.
Wszyscy, którzy mają ten sakrament, mogą zrobić podobnie jak przy rozmowie o chrzcie. Proszę, żeby rozdzielili Państwo sakrament małżeństwa od wesela. Doświadczenie pokazuje, że nie wszyscy wiedzą co jest co ;). Można pokazać zdjęcia. Powspominać te chwile, a także dać dawkę wiedzy. Już od pierwszego akapitu katechizm bardzo prosto wprowadza w temat sakramentu. Informacje na jego temat znajdziecie w punktach od 102 do 108.
Zachęcam też abyście w rozmowach z dziećmi używali języka relacji i dialogu nie rytuałów. Aby iść na spotkanie z Jezusem, żeby posłuchać Jego słów, przyjąć Go w Komunii, dostać błogosławieństwo (zamiast „trzeba iść do kościoła”). Czy też zapraszania na rozmowę z Panem Bogiem, na spotkanie z Nim (zamiast „odmówić paciorek”).
szczęść Boże
Bardzo się cieszę, że niektóre dzieci zorientowane są już mocno w temacie Eucharystii.
Myślę, że tyle na ile to możliwe na tym etapie, udało się nam pogadać z dziećmi nt. Eucharystii. Mamy omówione dwa sakramenty, tzn chrzest i Eucharystię. W najbliższą niedzielę (12 stycznia) będę omawiał sakrament kapłaństwa. Proponuję, aby przeczytać z dziećmi to, co w katechizmie jest w punktach od 92 do 98. Można też chwilkę porozmawiać o tym, który ksiądz ochrzcił dziecko, bądź też opowiedzieć, jeśli np. jeździł z Komunią w pierwsze piątki do kogoś bliskiego (przybliżyć z własnego doświadczenia posługę księdza).
Po Mszy świętej spotkanie z rodzicami.